Innowacja „Poznajemy świat z Kicią Kocią”

Innowacja „Poznajemy świat z Kicią Kocią” przeznaczona jest do realizacji  z dziećmi 3 i 4 letnimi. Wprowadza dzieci w zagadnienia świata społeczno-przyrodniczego oraz wspomaga rozwój emocjonalno-społeczny w oparciu o książki autorstwa Anity Głowińskiej o Kici Koci. Do realizacji treści innowacji wykorzystywana jest pacynka Kici Koci, która ma pomagać dzieciom w adaptacji prezdszkolnej1 i towarzyszyć im w codziennych aktywnościach w czasie pobytu  w przedszkolu.

         Innowacja zachęca dzieci do czytelnictwa, rozwija zainteresowania książką  i czytaniem, oraz ukazuje znaczenie książki w rozwoju dziecka. Innowacja ma charakter metodyczny, ponieważ tradycyjne treści programowe są realizowane    w oparciu o jednego, głównego bohatera, który wprowadza je w tematykę związaną      z porami roku, zawodami, zjawiskami przyrodniczymi czy zagadnieniami związanymi z wartościami.   Dzięki realizacji poszczególnych zadań w oparciu o treść wybranej książki, przedszkolaki mają możliwość poczuć się jak bohaterowie opowiadania, przeżycia podobnych przygód, wczuć się w podobne sytuacje. Projekt wprowadza dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz zabawy. Ukazując problemy i przygody Kici Koci, które są tożsame     z tymi, które przeżywają dzieci oddziałuje na ich sposób postrzegania świata, wdrażając do odpowiednich zachowań, ukazując właściwe kierunki działania    i myślenia.