Innowacja pedagogiczna ,,Bawię się, uczę i odkrywam” – gr. VIII

W dniu dzisiejszym 6 latki z grupy VIII w ramach innowacji pedagogicznej „Bawię się, uczę i odkrywam” wzięly udział w kolejnym eksperymencie p.n. „uciekający pieprz”. Dowiedziały się, że drobiny pieprzu utrzymują się na powierzchni wody dzięki zjawisku napięcia powierzchniowego. Przyczyną istnienia tego zjawiska są siły przyciągające między cząsteczkami wody. Dzięki nim woda zachowuje się jakby miała delikatną, sprężystą i niewidoczną błonkę, która utrudnia przenikanie w głąb cieczy ciał będących na jej powierzchni. Zamoczony przez nie palec w płynie do mycia naczyń ułatwił przerwanie błonki (detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe). W miejscu, w którym dzieci dotykały palcem powierzchnię wody powstała „dziura” o mniejszym napięciu powierzchniowym.